FOOTBALL BOOT SALE – Do 60% rabatu na wybrane buty piłkarskie KUP TERAZ

Jak wybrać odpowiednią piłkę dla dzieci i dorosłych?

Z odrobiną wyobraźni, wszystko może być piłką. Ci, którzy szukają zwykłej piłki, powinni jednak znać odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Ponieważ istnieje wiele rozmiarów i rodzajów piłki nożnej. Kto, gdzie/na jakiej nawierzhni i jak często będzie nią grać, to najważniejsze kwestie.

Piłki według rozmiaru

Rozmiary piłek wahają się w rozmiarówce od 1 do 5. Najmniejsze piłki są przeznaczone głównie dla dzieci, ponieważ są lżejsze i łatwiejsze w kontroli.

  • Rozmiar piłki 5: to generalnie najczęściej używana piłka. Są one używane w meczach turniejowych dzieci od 12 roku życia. Nie jest wyjątkiem, gdy młodsze dzieci też grają piłką tego rozmiaru. Średnica piłki w rozmiarze 5 wynosi około 22 cm. Waga piłki w rozmiarze 5 waha się od około 410 do 450 g. Jedynymi wyjątkami są lekkie piłki na bosą stopę na plaży. Oraz piłki do futsalu, przeznaczone do gry w hali. Są nieco mniejsze (mimo że są oznaczone jako rozmiar 5) i nieco cięższe, aby mieć mniejsze odbicie.
  • Rozmiar piłki 4: używana do treningów i meczów dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Średnica: prawie 21 cm. Nieco lżejsza, około 350 gramów.
  • Rozmiar piłki 3: dla 8-latków i młodszych. Średnica: 19 cm. Waga w tym przypadku to około 290 g.
  • Rozmiary piłek 2 i 1: (średnica ok. 15 cm) dedykowane najmłodszym zawodnikom. Ze względu na swój rozmiar można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, więc są również idealne na prezent,, pamiątkę, a także świetnym narzędziem do doskonalenia techniki.

Możesz też natknąć się na specjalny rozmiar 4,5, gdy szukasz piłek do freestyle'u. Skillbals są nieco mniejsze i bardziej przyczepne, więc łatwiej nimi wykonywać sztuczki.

Piłki według nawierzchni

Tak, w piłkę nożną można grać w zasadzie wszędzie i ze wszystkim, dlatego jest tak popularna. Jednak granie piłką na odpowiedniej nawierzchni, na takiej, do której została stworzona, zwiększa jej żywotność, a w niektórych przypadkach poprawia wrażenia z gry.
Oprócz skillbals do freestyle, gdzie piłka przez większość czasu jest w powietrzu, są też piłki do futsalu. Nieco cięższe i z mniejszym odbiciem, używane w piłce halowej. Są też lekkie piłki, przeznaczone do gry bosą stopą na plaży. Istnieją również bardziej wytrzymałe piłki, które zniosą grę na betonie. Najpopularniejszymi są nadal piłki na boiska trawiaste.


Piłki według jakości

Właściwy kształt, rozmiar, waga, nacisk i utrzymanie tych kryteriów w czasie, a także odbicie, równowaga i wchłanianie wody. Są to wskaźniki obserwowane przez FIFA, jeśli chodzi o przyznawanie certyfikatów jakości piłek. Piłka może otrzymać jedną z trzech poniższych.

Certyfikaty piłekloga certifikátů kvality FIFA

1. Najwyższą jakość piłki gwarantuje naklejka FIFA QUALITY PRO. Wszystkie piłki meczowe ją mają. Rozgrywane są nimi wszystkie profesjonalne mecze ligowe i międzynarodowe, w tym Ligi Mistrzów i Mistrzostwa Świata. Oczywiście trenują nimi również elitarne drużyny. Ich cena zaczyna się od około €80.

2. Drugi poziom jakości to naklejka FIFA QUALITY. Większość z tych piłek można znaleźć w sekcji piłek treningowych. Bardzo dobrze nadają się również do meczów turniejowych kategorii nieprofesjonalnych. To złoty środek w stosunku ceny do wydajności.

3. Potem jest IMS (International Matchball Standard). Ta naklejka gwarantuje, że piłka spełnia podstawowe wymagania FIFA dotyczące piłki wysokiej jakości. Te piłki to przede wszystkim piłki rekreacyjne lub treningowe.


Najtańsze piłki nie mają naklejek jakości. Nie musi to oznaczać, że są słabej jakości, ponieważ testy FIFA są dobrowolne i od poszczególnych producentów zależy, czy są zainteresowani uzyskaniem go do konkretnego produktu. Kilka innych aspektów znajduje odzwierciedlenie w cenie wszystkich piłek. Na przykład użyte materiały i metoda produkcji.

Piłki według rodzaju materiału

Piłka składa się z dwóch głównych części. Zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna, mogą być produkowane na różne sposoby i z różnych materiałów, co ma bezpośredni wpływ na cenę.

Wewnętrzna część - pęcherz
Wewnętrzna część piłki - pęcherz - może być wykonana z latexu, butylu lub gumy.
W najlepszych piłkach meczowych używany jest lateksowy pęcherz. Zapewnia on najlepszy kontakt, wzór lotu i ma jakość odbicia. Trzeba go częściej napompowywać w porównaniu z pęcherzem butylowym.
Butylowe pęcherze są najczęściej używane do piłek treningowych i niektórych meczowych. Lepiej trzymają nacisk i z długiego punktu widzenia są bardziej wytrzymałe niż te z lateksowym wnętrzem. Wzorce lotu są nadal bardzo dobre. Są jednak nieco twardsze i cięższe. Najtańsze piłki mają w środku gumowy pęcherz. Ten utrzymuje ciśnienie powietrza najdłużej i jest dość wytrzymały. Nie zapewni tak dobrego kontaktu lub wzorców lotu, jak dwa poprzednie.

Warstwa zewnętrzna - powierzchnia
Trzy główne materiały, podobnie jak w przypadku części wewnętrznej, są wykorzystywane do wykonania warstwy zewnętrznej piłki. PU – Poliuretan, PVC – Polichlorek winylu lub ich mieszanina.
Jakość wierzchniej warstwy można rozpoznać już po pierwszym dotknięciuNajlepszy kontakt z piłką zapewnia poliuretan, który tworzy na powierzchni miękką warstwę. Dodatkowo, nowoczesne piłki mają drobny lub grubszy wzór powierzchni, który jeszcze poprawia kontakt. Zwykle tańsze piłki o gładkiej powierzchni mogą być nieco bardziej odporne na wodę, ślizgać się na mokrej powierzchni i być trudniejsze tak łatwe w obsłudze. 

Piłki według metody produkcji

Piłka nożna ciągle ewoluuje. Dowodem tego jest sama piłka. Brązowo-skórzana piłka (która była w stanie wchłonąć dużo wody i robiła to) została stopniowo przeprojektowana na ogólnie przedstawianą piłkę, wyglądającą tak: ⚽ 32 biało czarne łaty w kształcie pięciokąta. Wprowadzona w latach 70tych XX wieku. W miarę upływu czasu i rozwoju technologii wprowadzane są różne piłki z mniejszą liczbą łatek oraz o różnych kształtach i kolorach. Każdy producent wymyśla własny kształt i układ łat. Główną różnicą dzisiejszej piłki nożnej jest sposób ich łączenia. 
Piłki można podzielić na bezszwowe oraz te z widocznymi szwami. Piłki bezszwowe są łączone przez zgrzewanie. Są bardziej wytrzymałe, wodoodporne i mają lepszą przyczepność, co oznacza lepszą kontrolę. Te z widocznymi szwami są szyte ręcznie lub maszynowo. Najbardziej zaawansowane piłki powstają z połączenia tych dwóch.

Jak dbać o piłki

Właściwa pielęgnacja przedłuża żywotność. Dotyczy to również piłki nożnej. Dobrze jest usunąć cały brud po grze, ponieważ może on uszkodzić jej górną warstwę. Metalową igłę należy zwilżyć przed napompowaniem (woda lub ślina załatwia sprawę), aby nie uszkodzić pęcherza lub zastawki. Pressure in the ball should be somewhere between 0,6 and 1,1 bar. Ciśnienie w piłce powinno wynosić od 0,6 do 1,1 bara. Idealne ciśnienie dla konkretnej piłki może być zapisane tuż przy zaworze. Jeśli nie masz przy sobie manometru, kieruj się wyczuciem i nie napompuj piłki nadmiernie, aby chronić szwy. Przechowuj piłkę w temperaturze pokojowej, powyżej 15°C i nie zostawiaj piłki na zewnątrz w zimie, ani na grzejniku do wyschnięcia. A co najważniejsze: używaj piłki tak często, jak chcesz i ciesz się grą!