Macie w domu małego piłkarza i czas na jego pierwsze (drugie, trzecie) buty piłkarskie? Wybór odpowiednich butów dziecięcych nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. W końcu nie chodzi tylko o wygląd i markę (adidas, Nike, Puma itp.), ale o rozmiar buta piłkarskiego, materiał i nawierzchnię boiska, na którym będzie grało Twoje dziecko.
Odpowiedni rozmiar butów piłkarskich dla dziecka
Najważniejsze jest, aby znać właściwy rozmiar. But piłkarski powinien dobrze pasować. Dlatego konieczne jest dokładne zmierzenie stopy dziecka, zwłaszcza przy zakupie online. Aby uzyskać szczegółowy i prosty przewodnik na temat mierzenia prawidłowego rozmiaru stopy, zapoznaj się z tym artykułem. Znajdziesz tam dobre i przydatne rady.
Dziecięce buty piłkarskie według rodzaju nawierzchni
Najważniejszym czynnikiem przy wyborze pary butów piłkarskich jest nawierzchnia na którą są przeznaczone. Powierzchnia określa rodzaj podeszwy. Konieczne jest rozróżnienie, czy dziecko będzie grać na trawie naturalnej, sztucznej, czy na hali.
1) Buty piłkarskie na trawę naturalną
Korki
To odpowiednie buty piłkarskie, jeśli szukasz dziecięcych butów na naturalną murawę. Zapewnią stabilność na suchej, ale także mokrej czy lekko błotnistej murawie. Korki na trawę są oznaczone symbolem FG (firm ground), ale uwaga, nie nadają się na sztuczne nawierzchnie! Istnieje ryzyko kontuzji i pewna utrata możliwości dochodzenia reklamacji.
Dlaczego korków nie można używać na sztucznej nawierzchni?
Granulat gumowy tworzący wypełnienie sztucznej trawy generuje wyższe temperatury niż trawa naturalna. Podeszwy konwencjonalnych zagęszczarek FG nie są przystosowane do takich temperatur, w przeciwieństwie do zagęszczarek AG/MG. Sztuczna trawa ma również znacznie lepszą przyczepność, więc korki o nieokrągłym kształcie mogą „zablokować się” w taki sposób, że istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji w przypadku gwałtownej zmiany kierunku ruchu.
Jeśli Twoje dziecko będzie na przemian grało na naturalnej i sztucznej murawie, a Ty chcesz kupić mu jedną parę butów, musisz wybrać korki AG lub MG. Można je stosować na obu rodzajach powierzchni.
Kolekcja butów piłkarskich znanych piłkarzy
Do wyboru jest wiele wzorów butów dziecięcych. Twój ulubiony gracz może Ci pomóc w wyborze. Najlepsi mają własne kolekcje. Dużą popularnością nie tylko wśród dzieci cieszą się korki adidas, w których gra Lionel Messi czy Nike noszone przez Cristiano Ronaldo.
Korki, najczęściej używane buty piłkarskie, swoją nazwę zawdzięczają sposobowi wykonania, w którym w podeszwie wciskane są plastikowe korki o różnych kształtach.
Buty piłkarskie na miękką nawierzchnię (mokro, błoto)
Na miękkim terenie, gdy boisko jest mokre, najlepiej używać korków z ćwiekami (SG). Korki na podeszwach są zwykle metalowe (i wymienne), a także wyższe niż te na korkach, więc nie ślizgają się na mokrych, błotnistych powierzchniach. Inne technologie pomagają zapewnić najlepszą możliwą stabilność i wydajność. Na przykład, przyczepność Anti-clog, aby błoto nie przyklejało się do buta.
Buty na twardą nawierzchnię (FG)
Hybrydą są buty na twardą murawę. Na ich podeszwach znajdziesz oba rodzaje korków. Te buty są również przeznaczone do miękkich powierzchni.
2) Buty piłkarskie dla dzieci na sztuczną trawę i inne nawierzchnie
Na sztuczną trawę dostępne są specjalne buty oznaczone AG lub MG (sztuczna/multi-ground). Te buty są również idealnym rozwiązaniem 2 w 1, jeśli Twoje dziecko na przemian gra na naturalnej i sztucznej trawie. Można je stosować zarówno na sztucznej, jak i konwencjonalnej murawie.
Innym rodzajem butów są buty turf (TF). Mają małe gumowe kolce na całej podeszwie i są przeznaczone do sztucznej murawy o dowolnej długości, a także do żwiru, śniegu lub betonu. Na trawie będą się ślizgać.
3) Dziecięce buty halowe
Buty halowe (IC) nie mają kolców. Ich przeznaczenie jest proste i jasne — wyłącznie do użytku w pomieszczeniach. Od szkolnych sal gimnastycznych po profesjonalne hale. Oprócz futsalu na parkietach, można je również stosować na powierzchniach gumowanych.
Najtańsze dziecięce buty piłkarskie
Gumowce również zasługują przynajmniej na wzmiankę. Dla wielu piłkarzy to ich pierwsze w życiu buty piłkarskie. Słynne „gumy” są niedrogie i stosunkowo trwałe, zwłaszcza w części gumowej. Z drugiej strony tekstylia szybko schną. Nadają się na trawę i żwir. Jednak dla tych, którzy szukają niedrogiej alternatywy, dostępne są również porównywalne cenowo i lepsze, bardziej nowoczesne modele. Oto przegląd najtańszych butów piłkarskich z naszego sklepu internetowego.
Dziecięce buty piłkarskie według materiału
Kolejnym czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na cenę, jest materiał. Najpopularniejszy jest syntetyczny, który jest łatwy w utrzymaniu, trwały i wodoodporny. Te buty są również najtańsze. Najwyższej klasy są skórzane buty piłkarskie. Chociaż są one droższe i wymagają najwięcej konserwacji, są również najtrwalsze i zapewniają najwyższy komfort i ochronę stopy po nadepnięciu na nie, a także najlepszą kontrolę nad piłką.
Buty sznurowane vs. bez sznurowadeł
Buty piłkarskie dzielą się na modele sznurowane i bez sznurowadeł. Te bez sznurowadeł pozwalają na lepsze czucie piłki, ale od samego początku muszą idealnie dopasowywać się do stopy. Niektóre modele bez sznurowadeł mają sznurowanie na zewnętrznej stronie podbicia. Oba te typy są również dostępne w długości do kostek. Buty za kostkę zakończone są skarpetą, która poprawia połączenie stopy z butem i zwiększa wygodę.